E-böcker, Skönlitteratur

Detalj ur omslaget till "Störst av allt". Wahlström & Widstrand förlag.

Årets bästa kriminalromaner 2016

Publicerat 6 december 2016 | Av |

Varje år nominerar Svenska deckarakademin de fem bästa svenska deckarna och de fem bästa översatta kriminalromanerna. Och vinnarna 2016 blev… ?

Störst av allt av Malin Persson Giolito och priset till årets bästa översatta deckare gick till Yxmannen av Ray Celestin.

Störst av allt av Malin Persson Giolito

De rikaste rika och de mest utsatta behöver sällan träffas.
Utom i Djursholms allmänna gymnasium.

Fem tonåringar, och en lärare som vill väl.
Det slutar i katastrof.

Nio månader senare ställs artonåriga Maja inför rätta.
Spännande rättegångsthriller.

Yxmannen (The Axeman’s jazz) av Ray Celestin

Yxmannen bygger på händelser som skakade New Orleans mellan 1918 och 1919, då en seriemördare härjade i staden.

De brev som förekommer i romanen är autentiska och tros ha skrivits av den verklige Yxmannen.

Om mord, musik och mysterier i fin New Orleans-miljö.

Övriga nominerade till priset för bästa svenska kriminalroman var:

Slutet på sommaren av Anders De la Motte
En sensommarkväll 1983 försvinner en femårig pojke från en ensligt belägen gård på den skånska slätten.

Det enda spåret efter honom är en sko i de höga majsfälten.

Fristående roman om gamla oförrätter och djupt begravda hemligheter.
Tre minuter av Anders Roslund och Börge Hellström
Piet Hoffmann är tillbaka i en thriller i världsklass som rör sig mellan Sverige, USA och Colombia.

Det är en fristående fortsättning på Tre sekunder och Roslund & Hellströms sjunde bok.

Luften är fri av Sara Lövestam

Kouplan har blivit hemlös. Allt han äger finns nu i hans ryggsäck, och han måste hitta en plats som skyddar mot både regn och gränspoliser.
Det är tufft, inte det ultimata tillfället att ta ett nytt uppdrag. Å andra sidan behöver han pengarna.
Det här är tredje boken om Kouplan. Det är en spännande och gripande berättelse om ett fall och en människas kamp för ett riktigt liv.

Eugen Kallmanns ögon av Håkan Nesser

Året är 1995. Det är en tid av främlingsfientlighet.
Det ritas skeva hakkors på skolans väggar.
Det skrivs hotbrev.
I en skrivbordslåda hittar någon den nyligen avlidne lektor Kallmanns efterlämnade dagböcker.

Övriga nominerade till priset för bästa svenska översatta kriminalroman var:

Generation Loss av Elizabeth Hand 

Epitet för denna thriller: ”Patricia Higsmith möter Patti Smith” och ”tänk Twin Peaks möter Stephen King i punkig outsiderskrud”.

Fängslande thriller om en medelålders kvinna som vägrar vara till lags.

Var du än är (Freedom’s Child) av Jax Miller
 
Huvudperson är Freedom Oliver. Hon jobbar på ett stökigt mc-hak och somnar stupfull de flesta kvällar. 
Hennes liv har bjudit på svåra utmaningar, inte minst när hon stod anklagad för mordet på sin man och i fängelset födde en dotter.

Efter det har Freedom levt under vittnesskydd, men tiden kommer ikapp henne då dottern Rebekha som uppfostrats i en strängt religiös familj försvinner.

Den gode lögnaren (The good liarav Nicholas Searle

Vem är Roy Courtnay? En man som har ljugit i hela sitt liv. En svindlare, drygt 80 år gammal, som bor i en engelsk förort och står inför sitt livs största kupp. En listig berättelse om ett mycket större, mer traumatiskt och mångfacetterat svek än man till en börja anar. 

Den siste pilgrimen (Den siste pilegrimen) av Sveen Gard
Välskriven, oavbrutet spännande och fängslande kombo av historisk kriminalroman (andra världskriget) och klassisk polisdeckare.

Allt börjar i Oslo 2003 med ett hembiträde hittar sin arbetsgivare, den före detta politikern Carl-Otto Krogh och hans hund brutalt dödade.

 

Vill du ha boken på en gång? Är det kö på boken så kan du även låna några av titlarna som e-bok. De titlar som finns tillgängliga som e-böcker är: Eugen Kallmann, Störst av allt, och Tre minuter.

Vill du läsa boken på originalspråk så finns två av de översatta titlarna också på originalspråk som e-bok: Freedom’s Child (Var du än är) och The Good Liar (Den gode lögnaren).

Kommentarer inaktiverade.